Rekrutacja

Facebook

e-Dziennik

Projekty 2020/2021

Gościmy

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

Ogółem: 68517

Majowe Święta

 

Święto Pracy lub Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy to święto obchodzone corocznie 1 maja od 1890 roku w większości państw europejskich. Upamiętnia ono strajk robotników w Chicago, który miał miejsce 1 maja 1886 roku. W latach 1945 – 1989 w Polsce w tym dniu odbywały się uroczyste pochody, które przechodziły wyznaczonymi ulicami miast, wiece i zgromadzenia. Po 1989 roku obchody Święta Pracy stały się mniej popularne, ale jest to nadal święto państwowe.

2 maja 1945 roku został zdobyty Berlin, a polscy żołnierze zawiesili biało-czerwony sztandar na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa. Na pamiątkę tego wydarzenia od 2004 roku 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 roku barwami naszego państwa są biel i czerwień, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Pas górny reprezentuje białego orła i symbolizuje czystość oraz niepokalanie, a pas dolny czerwone pole tarczy herbowej i oznacza odwagę oraz waleczność.

Święto Narodowe Trzeciego Maja to polskie święto obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku. Prace nad konstytucją rozpoczął król Stanisław August Poniatowski podczas Sejmu Czteroletniego w 1788 roku. Współpracowali z nim: Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic i Ignacy Potocki. Konstytucja została uchwalona 3 maja 1791 roku. W bieżącym roku przypada 229. rocznica uchwalenia konstytucji.

Narodowy Dzień Zwycięstwa to święto państwowe obchodzone 8 maja. W tym dniu w 1945 roku niemiecki feldmarszałek Wilhelm Keitel podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Zakończyła się trwająca 6 lat II wojna światowa, która była największym konfliktem zbrojnym w dziejach ludzkości. Wzięło w nim udział 61 państw, a działania zbrojne były prowadzone na trzech kontynentach: w Europie, Afryce i Azji. Zginęło blisko 60 milionów ludzi, w tym ok. 6 milionów Polaków. 8 maja minie 75. rocznica zakończenia II wojny światowej.

A. Cięciwa

Real time web analytics, Heat map tracking
Joomla Templates - by Joomlage.com