Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka jako upamiętnienie ustanowienia Konwencji Praw Dziecka. Jednym z praw dziecka zapisanym w Konwencji jest PRAWO DO PRYWATNOŚCI. Światowy Dzień Praw Dziecka oraz realizacja Ogólnopolskiego Programu Twoje Dane – Twoja Sprawa Urzędy Ochrony Danych Osobowych (UODO) są w Naszej Szkole okazją do pogłębienia zagadnień związanych z prawem do prywatności.

Prawo do prywatności dotyczy zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Każdy z nas ma prawo do własnego obszaru cielesnego, terytorialnego, informacyjnego, komunikacyjnego.

W czasach kiedy uczymy się, pracujemy i odpoczywamy w Internecie szczególnego znaczenia nabiera ochrona prawa do prywatności w sieci. Dlatego w ostatnich dniach rozmawiamy z Uczniami o tym, czym jest prywatność w sieci i jak ją chronić.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z cyklem porad UODO dotyczącym bezpieczeństwa podczas korzystania z połączeń audio-video, korzystania ze smartfona, czy znanych i lubianych przez dzieci i młodzież portali społecznościowych, TikTok,  Snapchat.

Niech Dzień Praw Dziecka stanie się okazją do rozmowy i refleksji w naszych rodzinach o prywatności, która w sieci w głównej mierze zależy od nas samych.

Zobacz załączniki

Aleksandra Gubernat