Wielkanocne tradycje

 

Wielkanoc to wyjątkowy czas, w którym obrzędy religijne splatają się z tradycją ludową. Przez wieki powstało w Polsce wiele zwyczajów związanych z tymi świętami, z których niektóre przetrwały do dnia dzisiejszego.

Świętowanie Wielkiej Nocy rozpoczynamy Niedzielą Palmową poprzedzającą Wielki Tydzień. Tego dnia wierni zanoszą do kościoła palemkę, ozdobioną baziami.

W Wielką Sobotę przygotowujemy święconkę wielkanocną, w której nie może zabraknąć: baranka – symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego, wędliny – znaku, że kończy się Wielki Post oraz jajka – symbolu wieczności, nieśmiertelności i nieprzemijalności człowieka oraz wiosennego przebudzenia się przyrody. Zanim jednak nastaną święta, jajka trzeba wcześniej ustroić i pomalować. Pisanki odgrywają znaczącą rolę jako symbol odradzającego się życia i nowych nadziei z tym związanych.
Jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów świąt jest Lany Poniedziałek. Co prawda idea i tradycja tego zwyczaju uległa pewnym zmianom na przestrzeni lat, pomimo wszystko Śmigus Dyngus daje nam wiele radości i uciechy.

W imieniu nauczycieli świetlicy składamy z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych całej społeczności szkolnej, Uczniom, Rodzicom i Pracownikom Szkoły najserdeczniejsze życzenia, smacznego jajka i mokrego dyngusa.

 

Real time web analytics, Heat map tracking
Joomla Templates - by Joomlage.com