Historia

Historia powstania Stowarzyszenia Siódemka

„Siódemka” świętowała pierwszy rok działalności” Autor: Zbigniew Marecki -gp24.pl

Dopóki 3 września nie zobaczyłam uśmiechniętych uczniów, do końca nie wierzyłam, że nam się uda – mówiła w czwartek Alicja Cięciwa, zastępca Dyrektora Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Słupsku. Swoimi odczuciami podzieliła się z uczestnikami spotkania, które zorganizowali członkowie Stowarzyszenia Oświatowego „Siódemka” w Słupsku. Założyła je grupa rodziców i nauczycieli, którzy postanowili uratować przed likwidacją Szkołę Podstawową nr 7, działającą w budynku przy ul. Kilińskiego. Choć początkowo wydawało się to niemożliwe, bo zarówno prezydent miasta, jak i większość radnych miejskich byli za likwidacją placówki, to jednak silny opór rodziców i nauczycieli spowodował, że pozwolono im utworzyć stowarzyszenie, które przejęło w zarząd na 10 lat budynek i utworzyło w nim szkołę niepubliczną.

– Pewnie nie wszyscy wierzyli, że nam się uda, ale dziękujemy za pomoc wielu osobom, w tym pracownikom i Urzędu Miejskiego, który ostatecznie pomógł nam załatwić sprawy formalne – mówi Małgorzata Kowal, prezes „Siódemki”.

Pierwsze urodziny „siódemki” Autor: Bożena Bugańska- TV Słupsk

Władze Stowarzyszenia siódemka przypomniały jak przed rokiem powstawała szkoła pod szyldem Stowarzyszenia. Nie zabrakło emocjonalnego kalendarium walki o siódemkę, wspomnienia determinacji rodziców i części nauczycieli, którzy w ich imieniu podjęli się trudu utrzymania szkoły ,mimo licznych przeciwności. Jak wiele władze stowarzyszenia i dyrekcja szkoły zawdzięcza rodzicom , którzy wcielali w życie pomysł nowej szkoły mówiła wicedyrektor. Znalazła się ich niemała grupa, która uważała wraz z nauczycielami, że szkoła nadal powinna istnieć.

Najbardziej zasłużeni rodzice i nauczyciele z rąk wicedyrektor otrzymali symboliczne czerwone róże. To oni przyczynili się do tego,że szkoła nie zniknęła z mapy Słupska i nadal zamierza pielęgnować tradycje. Jedną z nich jest imię patrona Władysława Broniewskiego. Prezes Stowarzyszenia Siódemka Małgorzata Kowal zapewniła, że wkrótce szkoła powróci do swojego dawnego imienia. Rodzicom także nie brakuje determinacji w budowaniu wizerunku szkoły.

Słupska siódemka to rzadki przypadek przeobrażenia szkoły, który sprawdzał się dotychczas jedynie na wsiach i w małych miasteczkach. W przypadku, gdy w dużym mieście istnieje 9 innych szkół, przykład siódemki jest nadzwyczajny.

Punktem kulminacyjnym uroczystości był wniesienie jubileuszowego tortu. Tort był pyszny, ale atmosfera jeszcze lepsza. Przede wszystkim pełna nadziei, że jeżeli starczy sił rodzicom i nauczycielom to przed szkoła jeszcze wiele wspaniałych chwil.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w NSP 7

Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 7 w Słupsku wczoraj uroczyście rozpoczęła działalność. Jej organizatorom i pracownikom sprawności gratulowali pracownicy ratusza.

Małgorzata Kowal inauguruje działalność nowej siódemki. (Zdjęcie: Kamil Nagórek)

– A jednak się udało – można było wczoraj usłyszeć wielokrotnie w budynku SP nr 7 w Słupsku, która według pierwotnych planów władz miejskich miała być już zlikwidowana. Jednak determinacja grupy nauczycieli i rodziców spowodowała, że w ciągu kilku miesięcy powstało Stowarzyszenie Oświatowe Siódemka, które przejęło tę placówkę i w ten sposób uratowało ją przed likwidacją. 

Wczoraj ponad 200 uczniów starej nowej szkoły uroczyście rozpoczęło nowy rok szkolny. Choć będą uczęszczać do szkoły niepublicznej, to jednak nie będą płacić czesnego i mają mieć bogaty program nauczania. 

– Będziemy się starać spełnić wszystkie obietnice, które daliśmy rodzicom. Teraz najważniejsze jest to, że mamy już wszystkie pozwolenia, umowy finansowe i dotyczące powierzonego nam budynku – mówi Małgorzata Kowal, prezes Siódemki. 

Już wiadomo, że do końca roku Stowarzyszenie Oświatowe „Siódemka”otrzyma ze słupskiego ratusza 351 tysięcy złotych na pokrycie kosztów prowadzenia placówki do końca roku. 

W ten sposób pierwsza niepubliczna szkoła w mieście, która powstała na bazie szkoły publicznej, ma zagwarantowane utrzymanie do czasu, kiedy mogła będzie otrzymywać dotację oświatową z budżetu państwa. 

Aby Siódemce zapewnić finansowanie, w ratuszu ogłoszono specjalny konkurs dla organizacji pozarządowych, w którym uczestniczyło tylko to nowe stowarzyszenie. Jednocześnie magistrat wydzierżawił szkole budynek na 10 lat. 

Wczoraj także w południe w stołówce SP nr 7 spotkali się wszyscy, którzy przyczynili się do ocalenia szkoły i jej przekształcenia w placówkę niepubliczną. 

Przedstawiciele ratusza gratulowali członkom SO Siódemka sprawności w działaniu i bardzo dobrego przygotowania SP nr 7 do nowego roku szkolnego. Deklarowali też, że stowarzyszenie nadal może liczyć na pomoc ratusza, z której już korzystało podczas procesu jego rejestracji. 

Tę deklarację nagrodzono oklaskami, ale w kuluarach można było usłyszeć, że po sukcesie związanym z przekształceniem jednej placówki z miejskiej w niepubliczną magistrat może zaproponować takie rozwiązanie kolejnym szkołom podstawowym w mieście, bo dla samorządu byłoby ono tańsze, a miasto szuka oszczędności.

<artykuł na stronie GP24> (art.GP24, fot. Kamil Nagórek)

Siódemka dostała 351 tys. na swoją działalność

29 sierpnia 2012, 6:00 Autor: Zbigniew Marecki

351 tys. zł otrzy­ma Stowarzyszenie Oświatowe Sió­demka ze słupskiego ratusza na pokrycie kosztów prowadzenia Szkoły Podstawowej nr 7 do końca roku.

W ten sposób pierwsza niepubliczna szkoła w mieście, która powstała na bazie szkoły publicznej, ma zagwarantowane utrzymanie do czasu, kiedy będzie mogła otrzymywać dotację oświatową z budżetu państwa. Aby Siódemce zapewnić finansowanie w ratuszu ogłoszono specjalny konkurs dla organizacji pozarządowych, w którym uczestniczyło tylko to jedno stowarzyszenie… <czytaj więcej> (art. GP24)

Stowarzyszenie Siódemka ma pieniądze na prowadzenie szkoły

24 sierpnia 2012 13:12

Jest to pierwsza w Słupsku szkoła niepubliczna, która będzie kształcić najmłodszych uczniów bezpłatnie.

Stowarzyszenie Siódemka, które powstało po likwidacji Szkoły Podstawowej nr 7 przy ulicy Kilińskiego w Słupsku otrzymało 351 tysięcy złotych na funkcjonowanie szkoły. – Od września przyjdą do nas dzieci z całego Słupska i okolic, nie tylko z pobliskich ulic. Choć będziemy szkołą niepubliczną, nie będziemy pobierać żadnego czesnego – mówi Małgorzata Kowal, prezes stowarzyszenia „Siódemka…  (art. kurierslupski.pl)

Stowarzyszenie poprowadzi Szkołę Podstawową nr 7 w Słupsku

Data publikacji: 07 Maj 2012, Autor: Hubert Bierndgarski

Stowarzyszenie Oświatowe „Siódemka” zajmie się prowadzeniem Szkoły Podstawowej nr 7 w Słupsku.

Przedstawiciele stowarzyszenia otrzymali już pozwolenie na prowadzenie placówki niepublicznej przez Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Słupscy radni przekazali w użyczenie obiekt. Obecnie trwa nabór do szkoły…  (art. dwumiasto.pl)

SP 7 będzie prowadziło Stowarzyszenie Siódemka

2 maja 2012, 11:30 Autor: (maz)

Stowarzyszenie Oświatowe Siódemka w Słupsku ma już pozwolenie na prowadzenie szkoły i wybrało jej dyrektora. Rozpoczyna nabór uczniów.

Stowarzyszenie założyła grupa rodziców i nauczycieli, którzy postanowili uratować przed likwidacją Szkołę Podstawową nr 7. Na ostatniej sesji rady miejskiej miejscy rajcy podjęli uchwałę, na mocy której stowarzyszenie otrzyma w dzierżawę cały budynek szkolny… <czytaj więcej> (art. GP24)

Stowarzyszenie Siódemka otrzymało pozwolenie na prowadzenie szkoły

01 maja 2012 18:14

Od września szkoła może zacząć działać na zasadach placówki niepublicznej.

Po przegłosowaniu przez radnych miejskich decyzji o przekazaniu Stowarzyszeniu „Siódemka” budynku szkoły przy ulicy Kilińskiego, organizacja otrzymała pozytywną decyzję Kuratorium Oświaty z Gdańska, dotyczącą uprawnień do rozpoczęcia naboru uczniów…  (art. kurierslupski.pl)

Siódemka rozpoczyna nabór uczniów do swojej szkoły w Słupsku

28 kwietnia 2012, 18:15 Autor: Zbigniew Marecki

Stowarzyszenie Oświatowe „Siódemka” w Słupsku ma już pozwolenie na prowadzenie szkoły. Dlatego rozpoczyna nabór uczniów i ogłasza otwarty konkurs na swoje logo.

Stowarzyszenie założyła grupa rodziców i nauczycieli, którzy postanowili uratować likwidowaną Szkołę Podstawową nr 7. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej miejscy rajcy podjęli uchwałę, na mocy której stowarzyszenie otrzyma w dzierżawę cały budynek szkolny… <czytaj więcej> (art. GP24

Radni przekazali budynek przy ulicy Kilińskiego Stowarzyszeniu Siódemka. Czy SP nr 7 zostanie?

25 kwietnia 2012 14:59

Kolejnym ważnym krokiem, aby stowarzyszenie mogło działać, jest przekazanie przez ratusz dotacji na dzieci, aby mogły się uczyć bezpłatnie.

Stowarzyszenie będzie dzierżawiło budynek przy ul. Kilińskiego przez 10 lat.

– Teraz już wszystko w rękach prezydenta, którego prosimy o przekazanie dotacji na dzieci, które będą się uczyły nadal przy ulicy Kilińskiego, w SP nr 7. Szkoła, którą chcemy stworzyć, ma być całkowicie bezpłatna – mówi Małgorzata Kowal, prezes Stowarzyszenia Siódemka, które chce prowadzić zlikwidowaną niedawno przez ratusz Szkołę Podstawową… (art. kurierslupski.pl)

Stowarzyszenie coraz bliżej przejęcia SP nr 7

18 kwietnia 2012 8:56

Na najbliższej sesji radni będą głosować nad uchwałą dotyczącą zawarcia umowy dzierżawy na 10 lat ze Stowarzyszeniem Siódemka, które chce prowadzić szkołę przy ulicy Kilińskiego w Słupsku.

W związku z likwidacją Szkoły Podstawowej nr 7 i powstaniem Stowarzyszenia Siódemka, które chce przejąć placówkę, pojawił się projekt uchwały, który mówi o zawarciu z organizacją umowy dzierżawy i przekazaniu jej całego budynku…  (art. kurierslupski.pl)

Siódemka chce zarządzać budynkiem SP7

28 marca 2012, 16:08 Autor: Zbigniew Marecki

– Chcemy mieć jasność, jaka będzie nasza sytuacja. Czy jest wola, aby powstała perełka oświatowa w mieście? – pytała dzisiaj podczas sesji Rady Miejskiej w Słupsku Małgorzata Kowal, szefowa Stowarzyszenia „Siódemka”. Radni długo dyskutowali, ale jasnej odpowiedzi nie dali… <czytaj więcej> (art. GP24)

Stowarzyszenie rodziców z SP nr 7 ratuje szkołę

10 marca 2012, 6:00 Autor: Zbigniew Marecki

Członkowie Stowarzyszenia Siódemka, które chce przejąć SP nr 7 w Słupsku, zbierają deklaracje rodziców zainteresowanych posyłaniem swoich dzieci do tej placówki.

Stowarzyszenie założyli rodzice i nauczyciele SP nr 7, gdy stało się jasne, że słupscy radni nie wycofają się z decyzji o likwidacji najmniejszej szkoły podstawowej w mieście… <czytaj więcej> (art. GP24)

Powstało stowarzyszenie, które chce przejąć SP nr 7

24 lutego 2012, 11:00 Autor: Zbigniew Marecki

Wczoraj wieczorem rodzice i przedstawiciele grona pedagogicznego z SP nr 7 w Słupsku założyli stowarzyszenie, które zamierza przejąć placówkę likwidowaną przez władze miejskie jako szkołę miejską.

Podczas zebrania założycielskiego przyjęto statut stowarzyszenia i wybrano jego zarząd. Prezesem stowarzyszenia została Małgorzata Kowal, jej zastępcą – Piotr Ryż; sekretarzem – Jacek Koryczan, dotychczasowy dyr. SP nr 7 , a skarbnikiem – Olga Węsiewska-Bryła… <czytaj więcej> (art. GP24)

Jest nowy pomysł na siódemkę. Poprowadzi ją stowarzyszenie  

22 lutego 2012 13:58

Likwidacja Szkoły Podstawowej nr 7 jest już prawie pewna. Rodzice i nauczyciele placówki zastanawiają się jednak nad stworzeniem stowarzyszenia, które poprowadziłoby szkołę.

Ratusz od początku, gdy mówiono o likwidacji szkoły proponował, aby jej prowadzenie przejęło stowarzyszenie utworzone przez przedstawicieli szkoły. Wówczas rodzice i nauczyciele nie chcieli o tym słyszeć, teraz bardzo intensywnie się nad tym zastanawiają… <czytaj więcej> (art. kurierslupski.pl)